Róbert Kašša

Kategória: Sien-slavy

Róbert Kašša sa narodil 22.júna 1975 v Žiline. Jeho otec je bývalý hokejista, ktorý v sezóne 1974/1975 strelil 55 gólov ,čo je nezmazateľný výkon v slovenskej hokejov lige. Aj to bol dôvod, prečo nikto nepochyboval o tom, že Róbert zdedil hokejový talent po otcovi.

Už jeho prvé kroky smerovali na hokejový štadión. Od mladého veku súperil proti starším kamarátom. S hokejbalom prišiel po prvýkrát do kontaktu v  Žiline, kde nový klub hľadal budúcich hráčov. Ešte stále však bol pre Roba hokej na prvom mieste, ale s postupom času ho vymenil za hokejbal. V 16. rokoch sa stal jedným z najobávanejších hráčov a vďaka výborným výkonom sa dostal do SC North Stars team. V roku 1994 sa predstavil v juniorskom reprezentačnom drese, s ktorým odohral dva zápasy proti Česku, ktoré sa pre neho skončili úspešným výsledkom 6:2 a 5:5. Kašša skóroval dvoma gólmi vďaka čomu dostal pozvánku do seniorského reprezentačného výberu. Svoju  reprezentačnú kariéru sa rozhodol ukončiť kvôli problémom so Slovenskou hokejbalovou úniou. Rozhodol sa vrátiť k hokeju a hokejbal hrával za svoj obľúbený tím HBC 07 Žilina. Jeho sen vrátiť sa naspäť k seniorskej reprezentácii sa mu naplnil v roku 1998. V tomto roku sa zúčastnil aj svojho prvého svetového šampionátu, ktorý sa konal v Litomeřiciac v Českej republike. Patril medzi kľúčových hráčov a vďaka svojim štyrom gólom sa stal najlepším strelcom slovenského výberu, ktorí získal striebro.

 

V roku 1999, keď sa svetový šampionát konal vo Zvolene hral Róbert Kašša spolu s hokejovými hviezdami ako Stumpel, Demitra a získali prvýkrát titul majstra sveta. V ďalšej sezóne okrem druhého miesta na šampionáte bol Robert Kašša vyhlásený za člena All-Star teamu. Bol tiež ocenený za najlepšieho hráča EuroCUP 2000  za tím HBC 07 Žilina. Robert Kašša bol vyhlásený za hokejbalistu roka 2000. Na šampionáte v Toronte v roku 2001 bol považovaný za kľúčového člena národného tímu. Okrem tretieho miesta Slovenska bol Robo Kašša ocenený za najužitočnejšieho hráča šampionátu.  Vďaka jeho úspechom si ho všimol manažér klubu Montreal´s Black Knights Tony Lannitto a dal mu ponuku hrať za jeho tím v prestížnej súťaži P.T.M. Ball Hockey League.
V roku 2001 utrpel vážnu dopravnú nehodu, ale jeho vôľa hrať ako prvý európsky hráč v Kanade bola väčšia. Spolu s Vladimírom Žákom začiatkom roku 2002 pomohli k výhre ich tímu v jesennej časti súťaže.  Počas nasledujúcej sezóny sa vrátil späť na Slovensko, kde pomohol domácemu klubu vyhrať druhé miesto. Po úspechu na Slovensku sa opäť vrátil do Montrealu, kde jeho tím získal druhé miesto v súťaži a Róbert bol vyhlásený po druhýkrát za hokejbalistu roka 2002.
V roku 2003 sa opäť zúčastnil na svetovom šampionáte, kde vybojovali tretie miesto vo Švajčiarsku. Róbert sa opäť vrátil do tímu Black Knighs. Jeho tím sa zúčastnil Kanadského šampionátu, kde zažil jeden z najpamätnejších momentov kariéry, keď vo štvrťfinále porazili rivalov Montreal All Blacks vedených hráčom NHL Geoge Laraque. Róbert Kašša zaznamenal hetrik, keď tretí gól strieľal v predĺžení a posunul svoj tím do semifinále . Nakoniec obsadili na turnaji druhé miesto.
Na jeseň 2003 založil prvú hokejbalovú školu na svete pre chlapcov a dievčatá,  V roku 2007 zaznamenal svoj posledný reprezentačný štart na svetovom šampionáte v Nemecku, kde vybojovali bronzovú medailu. V roku 2009 sa podieľal na príprave na svetový šampionát, ale z osobných dôvodov sa na ňom nezúčastnil.
„Je možné, že budete ešte počuť o Kaššovi v hokejbale“, povedal Kašša senior s humorom.  Jeho syn Róbert Daniel, ktorý sa narodil v roku 2003 pokračuje v otcových šľapajach a možno bude slávnym hokejbalovým hráčom ako jeho otec.

 foto a zdroj :http://www.isbhf.com

paysafecard-Logo -Claim RoundedField

S paysafecard platíte online v internetových obchodoch z najrozmanitejších oblastí, ako sú hry, sociálne médiá a komunity alebo hudba, film a zábava. Nepotrebujete k tomu ani bankový účet a ani kreditnú kartu. Kúp si vopred paysafecard v najbližšej predajni a plať online so 16-miestny PIN v internetovom obchode. Tak jednoducho ako s hotovosťou.