Peter Babák

Kategória: Sien-slavy

Peter Babák sa narodil 6.augusta 1963 v Bratislave. Prvýkrát prišiel do kontaktu so športom, keď mal tri roky. Nebol to síce hokejový, ani hokejbalový dres, ale bolo to džudo kimono.  Neskôr ho brat zobral na tréning ľadového hokeja a o jeho budúcnosti bolo rozhodnuté.  

Peter obliekal dres najznámejšieho slovenského klubu - Slovan Bratislava, kde prešiel jednotlivými hráčskymi kategóriami.  Svoj voľný čas trávil s kamarátmi pred domom, kde nehrávali tenis ani futbal, ale venovali  sa novému športu, ktorý sa udomácňoval  a bol známy ako hokejbal.  V tej dobe veľa mladých chlapcov hralo tento šport. Peter spolu so svojím spolužiakom Ivanom Važanom boli považovaní za otcov slovenského hokejbalu.  V roku 1983 boli obaja pri zrode prvej hokejbalovej súťaže, ktorá sa rýchlo rozšírila po celom Slovensku.

 

V tomto čase sa Peter venoval aktívne hokeju a patril medzi najlepších strelcov slovenskej ligy.  Napriek tomuto faktu bol jeho tím v sezóne 1986/87 rýchlo vyradený  z play-off. V nasledujúcej sezóne nepatril Peter len k najlepším strelcom súťaže, ale aj k najproduktívnejším hráčom. Po desiatich rokoch, ktoré venoval hokeju a zároveň aj hokejbalu sa rozhodol ďalej aktívne pokračovať už iba v jednom z nich.  Vybral si hokejbal.
V roku 1991 sa zúčastnil prvého medzinárodného merania síl v tomto športe.  Vďaka pozvaniu Ivana Važana ,ktorý už v tej dobre žil v Kanade, sa „priekopníci“ tohto športu zo Slovenska zúčastnili na turnaji v mesta Oshawa. Peter Babák vďaka skúsenostiam za veľkou mlákou získal československý titul v hokejbale v tom istom roku. V nasledujúcej sezóne pomohol svojmu tímu získať pohár slovenského šampióna a toto prvenstvo zopakoval ešte šesť krát. Vyhral tiež  európsky a svetový pohár.  Jeho individuálna schopnosť skórovať spojená so silným zmyslom pre tímovú hru ho predurčila stať sa dôležitým hráčom nielen na klubovej úrovni, ale aj reprezentačnej.
Peter Barák sa zúčastnil prvých majstrovstiev sveta Európy v roku 1995 a o rok neskôr zaznamenal historickú premiéru na Majstrovstvách sveta. O dva roku neskôr pridal k titulu európskeho šampióna aj striebornú medailu  z Majstrovstiev sveta.
O rok neskôr sa Peter dostal na vrchol svojej kariéry, keď ako kapitán slovenského výberu získal prvý  titul Majstra sveta. O víťazstve rozhodla jeho „zlatá strela“ proti Kanade. Do konca svojej kariéry sa stal idolom mnoho nádejných mladých hokejbalistov. Peter Babak tiež získal cenu najlepšieho hokejbalistu Slovenska za rok 1999.  
V roku 2000 sa zúčastnil majstrovstiev sveta už v pozícii trénera a vyhral s tímom striebornú medailu. Podarilo sa mu získať aj bronzovú medailu a to na konci svojej trénerskej kariéry na medzinárodnom šampionáte v Toronte.  
Peter Babak dosiahol všetko čo sa dá dosiahnuť v tomto športe. Jeho meno je nezmazateľne zapísané do histórie tohto športu nielen na Slovensku ale aj vo svete. Aj po toľkých rokoch stále pretrváva jeho láska k tomuto športu.
 
1.     Ako ste sa dostali k hokejbalu?
Bol som jeden z tisíc mladých chalanov, ktorí hrali tento šport pred domom. Na začiatku to bolo len trávenie voľného času. Všetko sa, ale zmenilo v roku 1979, keď sa vytvorili prvé kroky k zrodu novej oficiálnej súťaže.
 
2.     Boli ste výborný strelec, ako sa môžu mladí chlapci dostať na Vašu úroveň?
Ak chcete byť najlepší, čaká Vás dlhá cesta. Učiť sa od skúsených, hrať vždy spravodlivo, so srdcom a rešpektom k súperovi.
 
3.     Ktorý šampionát Vám najviac ostal v pamäti?
Bolo to určite v roku 1999 vo finále Slovensko – Kanada. Pre nás to bol úžasný zápas. Vyhrali sme prvý titul Majstra sveta. Pre zhruba 5 000 fanúšikov na štadióne to bola dvojhodinová dráma.
 
4.     Aký bol Váš najobľúbenejší šampionát pokiaľ ide o polohu a atmosféru?
Určite to bol šampionát v Toronte 2001. Veselí ľudia, veľkí hráči a vyrovnané súboje.
 
5.     Na ktorého hráča si spomeniete, proti ktorému ste hrali a ostal Vám v pamäti?
Tak veľa z nich je uvedených v siene slávy, ale určite poviem meno George Gortsos. On je predovšetkým známy ako tréner, ale nemali by sme zabudnuť na jeho úctivú kariéru hráča.
 
6.     Aké boli pocity, keď sa hrali proti takým súperom ako Česko, Kanada?
Tak Česi sú našim tradičným súperom a to nie len v hokejbale. Fungujú v podobných podmienkach. Ak však nastúpite proti tímu ako je Kanada  - to je oslava tohto športu.
 
7.     Čo hokejbal urobil pre Vás?
Viac ako 30 rokov som bol s týmto športom spojený. Vďaka tvrdej práci je tento šport spôsob môjho života.
 
8.     Čo by ste povedali mladým hráčom o reprezentácii?
Je dôležité aby si uvedomili, že reprezentovať krajinu je privilégium a česť.
 
9.     Kde vidíte budúcnosti hokejbalu?
Snívam o tom, že raz tento šport budeme vidieť aj pod olympijskými kruhmi.

foto a zdroj :http://www.isbhf.com

paysafecard-Logo -Claim RoundedField

S paysafecard platíte online v internetových obchodoch z najrozmanitejších oblastí, ako sú hry, sociálne médiá a komunity alebo hudba, film a zábava. Nepotrebujete k tomu ani bankový účet a ani kreditnú kartu. Kúp si vopred paysafecard v najbližšej predajni a plať online so 16-miestny PIN v internetovom obchode. Tak jednoducho ako s hotovosťou.