George Gortsos

Kategória: Sien-slavy

George Gortsos· 5 krát majster CBHA
· 1988, 1992, 1993, 1995 titul All-Star CBHA Obranca
· 1994 titul CBHA Hráč roka
· 1994 Sieň slávy OBHA a & CBHA
· 1996 zlatá medaila v prvom ISBHF turnaji – kapitán výberu Kanady
· 1996 titul All-Star ISBHF Obranca
· Tréner tímu Kanada, s ktorou získal 4 zlaté medaily – 2001, 2003, 2005, 2007 a strieborné medaily v roku 1999
· Jediná osoba, ktorá získala zlato ISBHF ako hráč a tréner
· V súčasnosti riaditeľ CBHA High Performance

 

Čo môžete povedať o mladých obrancoch, ktorí hrajú na najvyššej úrovni?
Ak chcete byť dobrým obranca musíte vedieť čítať hru. Musíte byť pripravený a vedieť predvídať. Či už je to rýchlosť, stabilita, ale predovšetkým musíte poznať hru súpera a byť pripravený zastaviť prenikajúceho hráča. Vedel som to ako hráč a teraz aj ako tréner.
Keď som bol hráčom bola moja najlepšia zbraň na súpera hlavne znalosti protihráča a fyzická zdatnosť. Ak chcete byť kvalitný obranca nie je to jednoduché. Musíte byť predovšetkým v lepšej forme ako Váš súper. Obranca na svetovej úrovni musí mať výbornú techniku vedenia a spracovania lopty.

Na aké najpamätnejšie zápasy, na ktorých ste sa zúčastnili si pamätáte?
Tak toto je naozaj ťažká otázka. Odohral som veľa zápasov, takže je z čoho vyberať. Určite najpamätnejšie boli Majstrovstvá sveta v roku 1996 v Bratislave, keď Kanada porazila veľmi dobrý tím z Česka vo finále. Bolo to úžasné víťazstvo vo vyrovnanom zápase. A pamätám si na oslavu v Bratislave, keď sme o šiestej hodine ráno odchádzali aby sme o siedmej stihli autobus na letisko.
Ďalší pamätný zápas bol vo Zvolene, keď sme podľahli slovenskému výberu. Bol to neuveriteľný zápas pred veľkou diváckou kulisou. Tento zápas znamenal prvé víťazstvo slovenskej reprezentácie na medzinárodnej úrovni. A zase mňa osobne to motivovalo, aby som sa viac snažil vyhrať.
Pamätný moment bol určite zlatý gól, keď Robert Marchese skóroval proti Českému výberu v predĺžení. Vyhrať takýmto spôsobom bol neuveriteľný moment.

Na ktorých Majstrovstvách sveta sa Vám najviac páčilo?
Určite rok 2003 a svetový turnaj v Seirre. Boli to vynikajúce majstrovstvá. Celé mestečko žilo touto udalosťou, to bol festival hokejbalu. Diváci boli vynikajúci a môžem povedať, že Švajčiarsko odviedlo vynikajúcu prácu. Vážne neviem, či ešte môžu byť podobné majstrovstvá ako boli tieto.

Ktorí hráči Vám ostal v pamäti?
Musím povedať, že hráč, ktorého som obdivoval bol Pavel Kormunda z Českej republiky. Vždy bol v skvelej kondícii a vždy ťahúň družstva. Najnebezpečnejší ofenzívny hráč bol Richard Kráľ. Museli sme venovať veľkú pozornosť jeho kvalitám. Najchytrejším protihráčom bol Peter Babák zo Slovenska, ktorý viedol svoj tím s jeho veľkým pochopením z hry a vodcovskými schopnosťami

Ako by ste inšpirovali mladého hráča a motivovali ho v hokejbale aby to dotiahol až na Majstrovstvá sveta?
Hokejbal je hra vášne. Ak chcete byť najlepší v hokejbale musíte byť v skvelej kondícii. Je potrebné pracovať na zručnosti s loptou. Musíte cítiť lásku k tomuto športu. Samozrejme je to aj o veľkej obetavosti aby ste sa stali veľkým hráčom. Zúčastniť sa majstrovstiev sveta je výzva, hráte proti iným krajinám, proti najlepším hráčom a tam zistíte či máte na to, aby ste sa stali najlepším. Je to veľká životná skúsenosť, formovanie osobnosti.

Ste momentálne jediná osoba, ktorá vyhrala svetový šampionát aj v pozícii hráča aj trénera. Myslíte si, že pribudnú aj ďalší?
Bez debaty určite áno. Dúfam v tom, že jedného dňa niektorí z hráčov, ktorí sa už tešili alebo budú tešiť z majstrovského titulu sa budú venovať výchove mládeži a budú rozvíjať tento šport a odmena im bude v podobe majstrovského titulu. Myslím si, že som dal výzvu k hráčom a priaznivcom hokejbalu aby oni tiež milovali tento šport.

Ako by ste chceli aby si Vás fanúšikovia hokejbalu pamätali? Ako hráč alebo tréner?
Na poradí mi vôbec nezáleží. Chcem aby si ma pripomínali či už ako hráča alebo trénera , ktorý urobí všetko pre to aby dosiahol víťazstvo. Vytrvalý a rýchly bežec, vodca tímu, jedna časť víťaznej rovnice.

Čo si myslíte, akým smerom sa bude hokejbal ako šport do budúcna uberať?
Ľudia sa ma túto otázku pýtajú často. Veľa sa hovorí o Olympiáde, možno jedného dňa aj to bude. Ale úprimne nevidím to reálne v najbližšej dobe. Myslím si, že hokejbal treba pochopiť a je dobré, že už teraz sa organizujú Majstrovstvá sveta. Cieľom by malo byť zapájať čoraz viac krajín a v neposlednom rade by sa nemalo zabúdať ani na kategóriu žien, ktorá ukáže rozmanitosť športu. Mojou nádejou je to, že vedúce krajiny, v ktorých je hokejbal na vysokej úrovni budú dobrým vzorom .

foto a zdroj :http://www.isbhf.com

paysafecard-Logo -Claim RoundedField

S paysafecard platíte online v internetových obchodoch z najrozmanitejších oblastí, ako sú hry, sociálne médiá a komunity alebo hudba, film a zábava. Nepotrebujete k tomu ani bankový účet a ani kreditnú kartu. Kúp si vopred paysafecard v najbližšej predajni a plať online so 16-miestny PIN v internetovom obchode. Tak jednoducho ako s hotovosťou.